Tento web používá k poskytování služeb, personalizace reklam a analýzy návštěvnosti souborů cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte.

O tryskání

Tryskání (někdy též postaru pískování) je mechanické čištění dílů z různých materiálů (ocel, nerez, sklo, hliník, dřevo) od okují, rzí, starých nátěrů a mechanických nečistot. Využívá se jako příprava pro další povrchovou úpravu nebo jako dekorativní prvek. K tryskání se jako abrazivum používají různá média, nejčastěji ocelová drť, korund, balotina, ale v případě dekorativního tryskání například také drcené ořechové skořápky.
Následující obrázky ilustrují kvalitu povrchu součástí z lehkých slitin po otryskání balotinou, v tomto případě jde o finální úpravu dílů motoru:

03 Otryskani Obr3
03 Otryskani Obr4

V mnoha případech se tryskáním připravuje povrch pro další finální úpravy například před lakováním nebo nanášením práškových barev. Zvlášť při nanášení barev na neželezné kovy je vhodné nejprve povrch jemným otryskáním sjednotit a zajistit tak lepší přilnavost budoucí ochranné vrstvy barvy. Tím lze dosáhnout zdrsnění povrchu při zachování antikorozních ochranných vrstev (například zinku), jak ukazují následující obrázky.

03 Otryskani Obr3
03 Otryskani Obr4